Zelené fasády

S vertikálnymi záhradami je najčastejšie spájané meno francúzskeho botanika, vedca a umeleckého dizajnéra Patricka Blancka (1953). Preslávil sa vertikálnym zelenými stenami nazývanými  le mur végétal alebo vertical garden.

Z jeho zaujímavých realizácií si pripomeňme aspoň Musée du quai Branly v Paríži či Trio Building v Sydney, ktoré  vyhotovil s nie menej známymi architektmi ako sú Jean Nouvel či Edouard François.

Ľudia si často myslia, že rastliny poškodzujú murivo, zvyšujú vlhkosť a sú miestom pre hmyz. Rastliny na fasáde však majú množstvo výhod. Medzi niektoré z nich patria:

–          medzi listami a povrchom steny vzniká vzduchová vrstva, ktorá zabezpečuje prúdenie vzduchu;

–          listy bránia prehriatiu a pri klesajúcich sa teplo dlhšie udrží.

Nechránené fasády sú viac vystavené kolísaniu teplôt, čo spôsobuje ich poškodenie. Popínavé rastliny teda prispievajú k zvýšeniu životnosti a odolnosti omietky. Fasáda je chránená aj v nečase, listy pôsobia ako kryt – dážď po nich stečie. Popínavé rastliny môžu ovplyvniť aj zemnú vlhkosť, pretože čerpajú vlahu zo zeme a čiastočne ju vysúšajú. Čo sa týka hmyzu, nemusíte sa báť, že zelená stena spôsobí ich inváziu a premnoženie. Radšej sa tešte na množstvo vtákov, ktoré hmyz priláka a na motýle…

Jednoduché a ekologické riešenie

 

Spôsobov ako vyhotoviť zelenú fasádu je neúrekom. Líšia sa od výrobcu k výrobcu, no podstata a základ ostávajú nezmenené. Vaša zelená fasáda bude potrebovať vlhkosť a konštrukciu, ktorá ju bude držať. Ako oporná konštrukcia sa používa oceľový rošt, ktorý je uchytávaný na nosný podklad, ktorým môže byť stena, stĺp či iná nosná konštrukcia. Vlaha pre Vašu zelenú fasádu bude dodávaná  rastlinám pomocou zavlažovacieho systému, ktorý tvorí systém plastových rúrok. Tie prechádzajú cez vegetačné tvárnice a dodávajú potrebnú vlhkosť každej z nich. Systém zavlažovania je riadení počítačom , ktorý presne určuje , kedy má vlaha prichádzať a v akých množstvách.

Systémom Géomoss® predstavila francúzska spoločnosť Géobois. Obvodovoá stena je tvorená pálenými keramickými tvarovkami vyplnenými keramickou penou a extenzívnou vegetáciou, ktoré sú kotvené hliníkovým rastrom k obvodovej stene.  Keramická pena je polymérna pena, ktorá je impregnovaná keramickou zmesou a pálená v peci. Jej štruktúra má veľký vnútorný povrch , čo spôsobuje zadržiavanie vlhkosti, ktorú následne vegetácia pozvoľna čerpá. Zavlažovanie je zabezpečené zavlažovacím trubičkovým systémom, kde voda pozvoľne odkvapkáva. Práve vďaka absorpčným schopnostiam keramickej peny je spotreba vody pre udržanie dostatočnej vlhkosti pomerne malá ( max 400l/ m? za rok, v závislosti od orientácie fasády na svetové strany).