Murujeme tradične

Rozprávka o troch prasiatkach je nielen pútavá svojim dejom, ale najmä poučná. Prasiatko, ktoré nelenilo, svoj dom si vymurovalo z tehál, zachránilo nielen svojich súrodencov, ale odohnalo zlého vlka a všetko sa dobre skončilo. 

Myjavské kopanice sú známe svojou tradičnou architektúrou s hlinenými domami, ktoré lemujú nejeden kopec na okolí. Stodoly, domy, šopky a hospodárske budovy z nepálenej tehly , zastrešené dreveným krovom s tradičnou škridlou. Či už sú dedičstvom, alebo kúpou vášnivého chalupára vyžadujú si osobitný prístup a odborné zaobchádzanie.

Nepálené tehly boli významným murovacím materiálom celé tisícročia a svojej obľube sa tešia opäť. No, čo s takou chalupou, kde  je prehnitý a narušený drevený krov, steny sú vplyvom času a poveternostných podmienok viac alebo menej deštrukčne poškodené ? Ak aj vy patríte k ľudom, ktorí milujú staré tradície a namiesto moderného domu s kopou skla, chrómu a nadčasového dizajnu si radšej sadnete na drevenú stoličku blízko praskajúceho krbu , pripravili sme pre Vás pár riadkov na inšpiráciu.

Rekonštrukcia domu z nepálenej tehly sa nezaobíde bez:

–          odbornej ruky projektanta,

–          podrobného prieskumu a

–          odborného zásahu realizačnej firmy.

Porušené steny musia prejsť hlbšou expertízou a statickým posudkom. Nenarušené časti stien je možné ponechať a všetky porušené a nestabilné časti je nutné odstrániť a nahradiť.  Tradičné hlinené nepálené tehly, ktoré boli vyhotovované s pridávaním slamy, plevu alebo prasacej štetiny by ste však hľadali dnes už márne.  Možnosti , ktorými je možné pôvodnú nepálenú tehlu nahradiť je niekoľko.

Tradičná tehla plná pálené. Vyznačuje sa vyššou pevnosťou a lepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami. Pri výrobe sa produkuje do ovzdušia CO2, čo najmä priaznivcom ekologického bývania môže byť „proti srsti.“ Pri jej výstavbe v kombinácii s nepálenou tehlou je potrebné uvážiť, že spájame dva rôzne materiály. Negatívnym javom, s tým spojením, môžu byť trhliny v miestach stykov nepálenej tehly a tehly plnej pálenej. Tento negatívny účinok je možné eliminovať predsadenými stenami z interiéru a vytvorením odvetrávanej fasády z exteriéru.

Nepálená tehla pôvod. Ak patríte ku kreatívnym ľudom, netlačí vás čas ani peniaze a máte chuť vytvoriť niečo skutočne tradične – netradičné, vyrobte si  vlastné nepálené tehly. Postupov správneho vyrobenia takejto tehly je niekoľko. Postačí vám dostatok času, surovín, energie a vôle.  Pri vyrábaní vlastných nepálených tehál nezabúdajte, že nie všetky informácie z internetu sú pravdivé, a že sa nezaobídete bez zručnosti a dohľadu skúsených majstrov tehliarov. Ak však chcete zachovať ducha a srdce takéhoto domu je tento spôsob jednoznačne najekologickejší .

Nepálená tehla súčasnosti. Vyrába sa odlišne od svojho predchodcu. Pri jej výrobe sa do ovzdušia produkuje veľmi málo CO2 a tradičnú slamu, pliev či prasacie štetiny by ste v nej hľadali márne. Nepálená tehla je vyrobená z tehliarskej hliny s prímesou piesku. Vyľahčená je otvormi, čo napomáha najmä pri jej rovnomernom sušení, ktoré trvá približne 50 dní. Takto vyhotovená tehla ma výborné akumulačné  a akustické vlastnosti, dobre pohlcuje nadmernú vlhkosť z interiéru a vytvára čisté a ekologické prostredie v celom dome. Využíva sa najčastejšie ako vnútorná deliaca konštrukcia v drevo stavbách, ale teší sa svojej obľube aj pri klasických murovaných domoch.

Zatepľovanie domov z nepálenej hliny je často kladenou otázkou.  Pri zatepľovaní takýchto objektov je kľúčové slovo „dýchanie“. Tak ako človek potrebuje nádych a výdych, tak aj tradičné domy z nepálenej tehly žijú svoj život a dýchajú. Názory v oblasti tepelnoizolačných materiálov sa líšia nie len od projektanta k projektantovi, ale aj od majstra k majstrovi.

Tepelné izolanty na báze polystyrénu. Sú výborné tepelnoizolačné materiály. Vyhotovené sú z chemických materiálov, čo v stavbe prírodnej a ekologickej nemá svoje miesto už z principiálneho hľadiska. Odhliadnuc však od princípov polystyrén „nedýcha“.  Jeho aplikáciou na tradičný dom z nepálených tehál by ste si mohli narobiť viac škody ako úžitku. Ako tepelnoizolačný materiál pre steny z nepálenej tehly ho neodporúčame.

Tepelné izolanty na báze minerálnej vlny .  Patria medzi organické (prírodné) materiály. Pri ich výrobe však do ovzdušia uniká nemalé množstvo CO2. Pre ekologické domy s nízkym obsahom CO2 ich neodporúčame. Odhliadnuc však od emisií, pre zateplenie obvodových stien z nepálenej tehly sú vhodný materiálom.

Tepelná izolácia z konope. Má výborné tepelnoizolačné vlastnosti a paropriepustnosť (izolácia dýcha).  Patrí k ekologickým tepelným izolácia a pri svojom raste v podobe rastlín konope absorbuje aj značné množstvo CO2. Filtruje ovzdušie. Vyhotovuje sa v podobe tepelnoizolačných dosiek a rohoží. Svojimi tepelnoizolačnými vlastnosťami sa rovná tepelným izolantom na báze minerálnej vlny.  Milovníkom rastliny konope ešte spresníme, že konope pre stavebné účely je prírodné a rastlina neobsahuje žiadne omamujúce a psychotropné látky.

Tepelná izolácia z ovčieho rúna a slamy. Izolácie sa vyznačujú výbornými tepelnoizolačnými vlasťami. Sú to prírodné materiály, ktoré boli ako tepelné izolácie používané už pred stovkami rokov. Svoje uplatnenie majú aj v dnešnej dobe. Používajú sa ako izolačné materiály do sendvičových konštrukcií drevo stavieb. Ich aplikácia priamo na obvodové steny sa neodporúča.

Povrchové úpravy stien z nepálenej tehly či už v podobe omietok, alebo odvetrávaných systémov sú ďalším krokom pre úspešné ukončenie rekonštrukcie.

Omietky. Dôležité sú difúzne vlastnosti. Aj pri nanášaní omietok ostáva pravidlom, že stena musí dýchať. Ideálnymi omietkami sú omietky hlinené, hlinené so sečkou alebo vápenné. Omietka musí rýchlo reagovať na zvýšenie alebo zníženie vlhkosti v interiéri. Pri výbere omietok buďte opatrní a nechajte si správne poradiť.  Výhodou prírodných omietok je, nielen zachovanie pôvodného rázu starého domu, ale aj vysoká ekologickosť a spätosť s prírodou.

Predsadené steny. Majú svoje výhody aj nevýhody. Sú náročné na výstavbu, ťažké, vyžadujú si priestor a zakryjú pôvodnú fasádu starého domu. No i napriek týmto nevýhodám sú v niektorých prípadoch najlepším riešením. Vďaka tomu, že vytvárajú medzi pôvodnou stenou z nepálenej tehly a exteriérom vzduchový komín uľahčujú vetranie medzi fasádami, a odstraňujú prebytočnú vlhkosť. Vhodným riešením je vymurovať predsadené steny na samostatný základ. Zníži sa tak zaťaženie pôvodnej steny a vyhnete sa možným nepríjemným poruchám.

Záverom by sme len dodali, že každý ekologický dom si vyžaduje nielen ekologický návrh, ale najmä ekologicky zmýšľajúceho majiteľa, ktorý svojim životným štýlom naplní svoj dom príjemnou atmosférou a nefalšovanou tradíciou.

Fotografie:  Peter Blanárik