Vegetačné steny v interiéri – príprava a realizácia

Hydropónia je pestovanie rastlín bez pôdy v živnom roztoku. Až do novoveku sa verilo, že rastliny vyživujú organické látky z pôdy alebo zeminy, v ktorej žijú, inými slovami, že prijímajú priamo pôdu. Túto teóriu sformuloval Aristoteles ( 394-322 pred n.l.) a až v 17. storočí ju spochybnil holandský učenec B. Van Helmont.

(Zdroj: online 29.08.2016 9:00, http://webcache.googleusercontent.com/searchq=cache:http://147.213.211.222/sites/default/files/2004_1_040_043_feriancova.pdf&gws_rd=cr&ei=_NzDV_yzGsHiUZnsnogN)

Jeho experimenty vyvolali vlnu odporu aj podpory zo strany odborníkov a bádanie okolo hydropónie sa rozrástlo o ďalších odborníkov, ktorí dovtedy založenú vedu na vode, rozšírili o potrebu živín obsiahnutých vo vode, či vzduch.

Dnes je hydropónia moderný spôsob pestovania rastlín, ktorý sa aplikuje ako v exteriéri, tak aj pri pestovaní izbový rastlín.

Hydropónické pestovanie odbúra záťaž váhy substrátu a preto je vhodné aj tam, kde je potrebné dbať na statiku, či nosnosť konštrukcií.

Vertikálna stena, ktorej realizáciu sme pre Vás pripravili formou fotodokumentácie a sprievodného slova, bola realizovaná ako hydropónická. Výsadba rastlín bude zrealizovaná do minerálnej plsti, špeciálne určenej pre pestovanie rastlín. Aby takáto vertikálna stena mohla užívateľa dlho tešiť svojou krásou, je nevyhnutné celý systém dôkladne premyslieť ako z oblasti závlahy a hnojenia, tak aj osvetlenia či kvality prostredia, v ktorom sa stena nachádza.

Zdroj vody

Vertikálna stena nemusí byť priamo pri zdroji vody. Vďaka systému skrytého zásobníka vody, ju môžete mať umiestnenú doslova kdekoľvek v interiéri. Dôležitý je prívod elektriny pre čerpadlo a svietidlá.

Architektonický návrh

Navrhnúť samotnú výsadbu je odborná práca, ktorá si vyžaduje znalosť systému a miesta, kde bude vertikálna stena umiestnená. Nemenej dôležitým faktom je vkus klienta, ktorý má na výber z celej škály odporúčaných rastlín. Vertikálna vegetačná stena tak môže byť elegantná, dynamická, či relaxačná. Môže vytvárať obrazce a logá, či pôsobiť prírodne a prirodzene. Variácie, ktoré ponúka, sú takmer nevyčerpateľné a preto uspokojí každého klienta.

Od výsadba k detailom

Detaily riešenia celkového stvárnenia vertikálnej steny umocňujú celkový dojem. Okrasná nádoba vytvára priestor na zakrytie technológie vegetačnej steny a zároveň upúta na seba pozornosť. Pri jej návrhu je dôležité miesto osadenia vegetačnej steny, ako aj farebné riešenie interiéru. V prípade našej realizácie sme vsadili na dubové prevedenia, ktoré krásne ladí s masívnou podlahu v kombinácii s bielymi detailmi ukončenia lemovania steny, ktoré nenápadne splynú so stenami. Možností a variácii riešenia nádob je veľmi veľa a medze sa tu fantázii nekladú. Osvetlenie je kľúčovým faktorom pre dobrý a zdravý rast rastlín v interiéri. Každá vegetačná stena v interiéri si vyžaduje doplnkové osvetlenie špeciálnymi rastovými žiarovkami. Osadenie a typ svietidiel opätovne dáva na výber zo širokej škály možností. Hliníkové konzoly v prevedení matnej čierne však elegantne skryli kabeláž ku svietidlám a dizajnové objímky v medenej farbe elegantne dotvorili interiér bytu.

Realizácia kostry vertikálnej vegetačnej steny

Samotná realizácia kostry vertikálnej vegetačnej steny je technický proces, ktorý odborná firma zvládne v priebehu niekoľkých hodín, v závislosti od veľkosti steny. Po zrealizovaní a odskúšaní funkčnosti zavlažovacieho systému sa aplikujú do vody hnojivá, ktoré v priebehu niekoľkých dní vytvorila v minerálnej plsti vhodné prostredie pre výsadbu rastlín.

Vertikálna vegetačná stena je umeleckým dielom, ktorého krásna vzrastá každým dňom. Je to kúsok nevšednej prírodnej scenérie, ktorá nemá svojho odporcu ani v radoch najväčších kritikov. Už teraz sa tešíme, ako vám prinesieme tretiu časť blogu, venovanú samotnej výsadbe, na ktorej konci uvidíte vertikálnu vegetačnú stenu v plnej kráse. Zároveň vám budeme prinášať aj články s typmi a nápadmi, ako sa správne o vertikálnu stenu starať, ktoré budú zaručené a odskúšané, a ktorých výsledok budeme sami sledovať a pre vás dokumentovať.

Vertikálna stena u vás doma či v práci? Všetko na mieru premyslené a zrealizované. Kontaktujte nás.

Fotografie a dokumentácia