Poctivá práca

„Keď stojíte pred veľkou výzvou na ktorej konci vidíte vydarený výsledok, ste plný očakávaní a radosti z toho, čo Vás čaká. Štipka nervozity z nových a nečakaných okamihov, Vám trochu nahlodáva pokoj v duši, ale jasavý pocit, že budete bývať vo vlastnom, zatieni aj tie najmenšie pochybnosti, že by sa niečo nemalo podariť.“

Prerábať prerobený

Kúpiť v realitnej terminológii „kompletne zrekonštruovaný byt/dom“ neznamená, že kúpite byt/dom, ktorý je ako nový, či dokonca v niektorých prípadoch schopný plnohodnotného užívania. Najmä nároční klienti si tu nemusia vždy prísť na svoje.

Pôvodný stav je istota

Pôvodný stav je istota, že čokoľvek, čo v tomto priestore urobíte, budete ovplyvňovať vy. Vaše predstavy, možnosti, náročnosť. Budete vedieť o svojom byte/ dome , všetky podstatné informácie a máte možnosť vytvoriť si priestor presne podľa vašich predstáv.

Kategória čiastočná rekonštrukcia

Slovné spojenie čiastočná rekonštrukcia je veľmi nešťastným spojením. Nabáda Vás myslieť si, že do nehnuteľnosti nie je nutné toľko investovať. Vo väčšine prípadov je však opak pravdou.

Začíname

„Rekonštrukcia bytu/domu je neuveriteľne kreatívna práca, na ktorej konci by mal vždy byť veľmi vydarený výsledok, obraz toho, čo ste chceli vytvoriť. Ak tomu tak nie je, niekde sa stala vážna chyba a napraviť ju bude stáť nemalé peniaze. „

Svojpomoc verzus generálny dodávateľ

Každá minca má dve strany a platí to aj v stavebnej činnosti. Svojpomocná práca aj generálna dodávka majú svojich zástancov aj odporcov. Pravdou je, že nie vždy platí, že svojpomocná práca nie je odbornou prácou a absentuje u nej v plnej miere technické premyslenie a dopracovanie detailov do zdarného konca. Rovnakou pravdou však je, že vo veľkej väčšine prípadov tomu tak je, a skutočne spojpomocné rekonštrukcie a realizácie nekončia šťastne, a mnohé detaily majiteľa skôr, či neskôr dostihnú.

Pravdou je aj to, že nie každý generálny dodávateľ stavby (stavebná firma) má seriózne, lojálne a profesionálnej jednanie voči klientovi so silným dôrazom na kvalitu prevedenia prác. To, čo je v zahraničí samozrejmosťou, je u nás akoby fatamorgánou a hľadanie kvalitnej a profesionálnej firmy sa mení sa hľadanie ihly v kope sena. Avšak nie je to nemožné! V dobe, keď nás v médiách kŕmia iba negatívnymi správami, denne počujeme o podvodoch, klamstvách a faloši, akoby zabúdame dôverovať a otvárať sa novým spoluprácam a možnostiam. No spolupráca s firmou, ktorá vie, čo robí, za svojim čelom má fundovaných ľudí a vo svojom tíme odborníkov je skutočne príjemnou prácou.

Svojpomocné riešenie rekonštrukcie bytu/domu výhody:

 • Ste pánom svojho času. Môžete sa rozhodovať, meniť názory, postupne realizovať cez víkendy, sviatky a počas dovolenky. (Upozornenie: Vhodné jedine vtedy, pokiaľ Vás netlačia financie)

Svojpomocné riešenie rekonštrukcie bytu/domu nevýhody:

 • Nutnosť ovplývať organizačnými schopnosťami.
 • Nutnosť vedieť ako za sebou nasledujú technologické postupy, mať technické myslenie a zmysel pre detail.
 • Dostatok času na zháňanie majstrov, firiem a živnostníkov na profesné práce.
 • Dostatok času popri zháňaní majstrov, firiem a živnostníkov aj na riešenie interiéru, obkladov, podláh, výberu svietidiel a zásuviek, návrhu kuchyne, kúpeľne a pod.
 • Dozorovanie zrealizovaných prác, prebratie zrealizovaných profesných prác.
 • Dostatok financií, aby ste neboli veľmi tlačený časom pokiaľ sa Vám nepodarí zrekonštruovať nehnuteľnosť do Vami zvoleného času (pomerne častý prípad).

Generálny dodávateľ výhody:

 • Viete, kto sa vám zodpovedá za vykonanú prácu a u koho si môžete uplatniť reklamácie v záručnej dobe.
 • Práca ide na čas, v stanovených termínoch (takto by to malo byť). Malé zdržanie vplyvom neočakávaných okolností nie je žiadna tragédia, ale pokiaľ práce meškajú viac ako 5 dní môžeme hovoriť o probléme).
 • Nepredlžuje sa zbytočne doba nasťahovania a užívania.
 • Vy nerušene pracujete a na vašom sa pracuje.
 • Možnosť kontroly prevedenia prác autorským dozorom (Pokiaľ spolupracujte s architektom pri návrhu stavby, rekonštrukcie, interiéru.), či možnosť mať vlastný stavebný dozor.
 • Práce vykonávajú odborníci, certifikovaný na danú činnosť prác.

Generálny dodávateľ nevýhody:

 • Vyššie náklady na realizáciu ( Nemusí byť vždy pravdou. Často sa stáva, že práve s generálnym dodávateľom dokážete ušetriť nemalé finančné prostriedky. Investície totižto odovzdaním stavby nekončia).

Nie je majster ako majster

Mnohí s tým máte osobné skúsenosti, iní ste počuli. Ak stavebnú prácu, a to v ktorejkoľvek oblasti, robí človek, ktorý na to nemá dostatočné vzdelanie, manuálnu zručnosť, prax a skúsenosti, končí akékoľvek jeho práca fiaskom.  Popraskané stavby, prehnuté krovy, havárie potrubí, nefungujúce vykurovanie, opačne prelepované poistné fólie, nevhodný výber izolácie, praskajúci sadrokartón, plesne v kritických miestach, vzlínajúca vlhkosť, toto je len pár dôsledkov vyvolaných neodbornou prácou „majstrov“.

Pokiaľ chcete pokusom na Vašej stavbe predísť, mali by ste sa obrátiť na profesionálov. Ľudí, ktorí sa prácou živia a nie nejakú prácu vykonávajú. Ľudí, ktorí majú referencie, spokojných klientov, vzdelanie, certifikáty, atesty. Spolupracovať pritom s projektantom, architektom, ktorý Vám nie len pripraví projekčnú časť, ale aj dohliadne na detaily, realizáciu a povedie Vás celou stavbou je na nezaplatenie.

Poctivá práca

Bez starostí a časovaných bômb, bez porúch a ďalších prevádzkových nákladov, bez problémov  a s úsmevom, to je poctivá práca. Poctivá práca Vás dostihne hneď. Vidíte ju  v detailoch, cítite ju v atmosfére, prejaví sa okamžite a trvá. Poctivá práca majstrov, firiem, projektantov, stavbárov je najvyšším stupňom štandardu pre užívateľa. Je samozrejmosťou ak pracujete s odborníkmi.

Napísala: Ing. Michaela Juríčková

Zdroj: Titulný obrázok, dostupný na internete: https://pixabay.com/sk/quast-rekon%C5%A1trukcia-dirigent-kefa-589161/ (online 09.06.2016, 10:00)