Naman Retreat Babylon / Relaxačný rezort vo Vietname

Pri hlavnej spojovacej ceste medzi mestom Danang a starým mestom Hoi An sa nachádza Naman retreat resort. Pobrežný rezort sa nachádza iba 16 km od medzinárodného letiska Danang. Hlavnou myšlienkou projektu bolo vytvoriť rezort, ktorý poskytne nie len ubytovanie ale umožní svojim hosťom aj duševne si oddýchnuť. Súčasťou služieb rezortu sú preto aj relaxačné športové aktivity ako joga či plážové hry. Rezort bol navrhnutý v harmonickej kombinácii zelene, prírodného kameňa a bambusu. Rezort sa rozprestiera na ploche 3,4 ha a je malou oázov uprostred každodenného stresu a vypätia.

„Babylon“

Viacpodlažná budova hotela, pomenovaného Babylon, má fasádu kombinujúcu betónové lamely s prekladanou zeleňou. Architektonický prvok pôsobí esteticky a príjemne a zároveň plní funkciu vizuálnej prekážky od miestnej komunikácie, čo v neposlednom rade aj zvyšuje pocit súkromia v jednotlivých izbách. Vďaka prírodným materiálom a povrchovým úpravám  pôsobí každá z budov rezortu jedinečne a elegantne.  Pri projektovaní je dôležitá aj psychológia. Preto v hotely Babylon nájdete balkóny orientované smerom na vnútorný bazén, čo má motivovať hostí k relaxácii pri bazéne či k športovým aktivitám v ňom.

Tepelne-odolná fasáda so zelenou ochranou

Obvod budovy je pokrytý systémom zvislých betónových lamiel so zeleným viničom, čo zabraňuje priamemu slnečnému žiareniu, ale dovoľuje prúdeniu vetra. Fasáda funguje ako nárazníkový priestor. Dovoľuje rastlinám rásť, čo minimalizuje tepelné žiarenie v horúcej sezóne v tropickom podnebí. Prefabrikované betónové lamely rozmerov 5x15cm s drevenou textúrou, dosiahnutou tvarom debnenia, využívajú prirodzenú farbu materiálu, ale zároveň prepájajú priestor s prírodou.

Rastliny a ich optimálny výber boli pri návrhu zelenej fasády kľúčovým faktorom. Ich prítomnosť na vás dýcha z každého miesta. Keď sa hostia priblížia k “Babylonu“, môžu cítiť akoby sa potápali do tropickej prírody cez zelenú fasádu a chodbu. Dokonca z izieb je možné dotknúť sa rastlín cez balkóny.  Zelená fasáda sa skladá z kombinácie stromov a vínnej révy, ako sú: Quisqualis indica šplhajúca sa po betónových lamelách, Vernonia elliptic, Spathiphyllum wallisii a Aglaia duperreana sú vysadené pozdĺž chodieb a balkónov. Táto kombinácia vytvára rozmanitosť zvislých plôch. [1]

Príroda je neodmysliteľnou časťou nášho bytia. Život s ňou, ale najmä v nej pôsobí na človeka ako elixír. Dodáva nám energiu a nabíja nás, aby sme mohli zdolávať každodenný stres a záťaž. Architektúra má byť súčasťou prírody. Má prírodu priviesť až k nám a zároveň nám vytvoriť miesto bezpečného odpočinku a relaxu.

Použité zdroje:

[1] – ARCHDAILY,. Naman Retreat the Babylon [online]. 2015 [cit. 2015-09-21]. Dostupné z: http://www.archdaily.com/771271/naman-retreat-the-babylon-vo-trong-nghia-architects?utm_campaign=trueAnthem:+Trending+Content