Dom, ktorý sa otáča za slnkom

Kombinácia elegantnej architektúry a technického riešenia priniesla majiteľovi netradičnej rezidenčnej vily skutočný komfort. Rezidenčná vila je zrealizovaná v Teheráne a aj napriek veľkej diaľke je tunajšiemu majiteľovi čo závidieť.

    

Klimatické podmienky v tejto oblasti sú nehostinné. Vysoké teploty  sa striedajú s nízkymi, na čo nepozabudli ani architekti a vytvorili tak skutočný „dom v pohybe“.

Tri miestnosti v dome majú možnosť vysunúť sa o 90 stupňov počas letných, teplých dní a dopriať tak majiteľovi prekrásny výhľad a slnkom presvetlené miestnosti. Počas chladnej zimy je zas možné izby vrátiť do vodorovnej polohy a zabrániť tak zbytočnému prechladzovaniu priestoru. Tunajší architekti pri návrhu rezidenčnej vily využili poznatky z miestnej architektúry a spôsobu projektovania stavieb, kde práve otvorenie domu slnečným lúčom počas leta a jeho izolovanie počas zimy boli primárnou požiadavkou na miestnu architektúru už v staroveku.

  

Pri architektonickom návrhu bol mestský pozemok limitujúcim faktorom. Mieste pozemky sú úzke a dlhé. V čom však niekto vidí problém, miestne architektonické štúdiu videlo výzvu. Fádnosť 2D fasád sa rozhodli zmeniť 3D efektom, čo sa im v naozaj podarilo.

Tri výsuvné miestnosti, jedáleň na prvom poschodí, hosťovská izba na druhom poschodí a pracovňa na treťom poschodí, všetky majú prístup do miestností cez dvere, ktoré poskytujú aj prístup na terasu. Keď sú izby zatvorené vo vodorovnej polohe prístup je priamo z domu, keď sa otvoria do priestoru prístup do miestností je z terasy.

 

Dom je navrhnutý tak, aby sa optimálne prispôsobil funkčným potrebám majiteľa a zmena dispozície či funkcie miestností je jednoduchou záležitosťou.

Motor, ktorý otáča miestnosti do priestoru bol navrhnutý nemeckou spoločnosťou BUMAT,  ktorá navrhuje podobné zariadenia v automobilom priemysle či do divadelných scén a pod.

Terasy museli byť navrhnuté so sklápacím zábradlím tak, aby v čase pootáčania miestností mohlo byť zábradlie v sklopnej polohe.

Dispozične je rezidenčná vila rozdelená na dva bloky. Jeden vpredu (od ulice) a druhu vzadu (od záhrady), pričom centrálne domom prechádza vysoká presvetlená galéria. Vila tak má dostatok svetla aj v čase, keď sú otočné miestnosti zatvorené vo vodorovnej polohe.

Centrálna galéria je na jednotlivých poschodia prístupná vnútornými balkónmi. Spálne majú okná umiestnené ako do exteriéru, tak aj do centrálnej galérie a priestor tak skutočne pôsobí ako zaliaty slnečnými lúčmi. Hra so svetlom je podčiarknutá zrkadlovými slzami na stenách, ktoré  dovádzajú svetlo hlbšie do priestoru.

Pri návrhu sa nepozabudlo ani na pohodlie a relax obyvateľov. Dve podzemné podlažia sú venované wellness, bazénom, fitness, saune a oddychovej miestnosti s biliardom. Bazén je presvetlený v stropnej časti nadsvetlíkom a opäť zrkadlovými slzami pre lepší rozptyl svetla v priestore.

  

Na vstupnom podlaží je priestor pre správcu domu a parkovanie áut. Ďalšie dve podlažia sú venované spoločenskej časti domu s obývacími miestnosťami, dvomi samostatnými kuchyňami a jedálňou. Hlavný spoločenský priestor smerom k obývacej miestnosti vytvára kino efekt vďaka veľkej širokouhlej obrazovke, vysokým stenám, ktoré dotvára moderný krb. Posledné dve podlažia sú venované súkromnej časti domu. nachádzajú sa tu spálne, kuchyňa a pracovne.

 

Rezidenčná vila má pomenovanie „Sharifi-ha“. Názov je odvodený od pomenovania starých domov, ktoré mali izby v dome  rozdelené na letné a zimné obdobie. Aj ďaleký východ sa má čím pochváliť  a z oblasti architektúry a interiérové dizajnu im skutočne nie je čo vyčítať. Interiér rezidenčnej vily dýcha čistotou, ktorá je umocnená správnym farebným riešením a kombináciou prírodných materiálov. Kreativita a dostatok priestoru na fantazírovanie sú kľúčovým faktorom pre zrodenie architektonických skvostov a „Sharifi-ha“ určite medzi jeden patrí.

Zaujal Vás článok. Luxusné rodinné domy, extravagantný dizajn, výnimočnosť v každom projekte a oveľa viac nájdete práve u nás. Kontaktujte nás.

 

Fotogogaléria: Parham Taghioff dostupná na: http://www.dezeen.com/2014/08/22/rotating-rooms-sharifi-ha-house-next-office-tehran-iran/ , online (21.07.2015, 9:35)

Zdroj: Dostupné na: http://www.dezeen.com/2014/08/22/rotating-rooms-sharifi-ha-house-next-office-tehran-iran/, online (21.07.2015, 9:35)

Fotografie a Dokumentácia: